A gyógyszerhamisítás világszerte hatalmas - 150 milliárd dolláros - biznisz, és nagyon veszélyes. Magyarországon a patikákban kapható gyógyszerek biztonságosak, a neten vény nélkül rendelhető - egyébként vényköteles - készítményeket azonban jobb elfelejteni. 

Olaszországban nemrég forgalomba került hamis rákgyógyszer, emiatt pedig indokolt az óvatosság - írta pénteken az Index a  European Medicine Agencyre  (Európai Gyógyszerügynökség) hivatkozva. 

A hamis - Herceptin nevű - porampullákra a Hamisítás Elleni Testület is felhívta a figyelmet, s egyúttal közölte: "A kórházban adható készítmények közé hamisak is kerültek egy olaszországi gyógyszerlopást követően. A gyógyszerek egy részének injekciós üvegeit felnyitották, a tartalmát meghamisították. Magyarországon is indokolt az óvatosság, ezért felhasználás előtt a fenti készítmények minden tételét figyelmesen meg kell vizsgálni, és amennyiben bármi rendellenességet tapasztalnak (pl. olasz nyelvű felirat, szokásostól eltérő tételszám-feltüntetés, sérült kupak, folyadék keveredve a porba), a készítményt ne használják fel és haladéktalanul értesítsék a Országos Gyógyszerészeti Intézet Főigazgatóságát (GYEMSZI-OGYI)." 

Forrás: Origo

A gyógyszerhamisítás világszerte komoly gondokat okoz, erre utalt a Pharmaonline-hu-nak múlt év végén adott interjújában dr. Kőszeginé dr. Szalai Hilda, a GYEMSZI-OGYI vezetője is. Azt mondta: "A legfontosabb cél az, hogy a legális gyógyszerlánc ne szennyeződhessen illegális gyógyszerekkel. Amíg biztos lehetek abban, hogy a gyógyszertárakba csak engedélyezett gyártótól származó engedélyezett gyógyszer kerül, addig nyugodtan alszom. Ugyanakkor természetesen mindent meg kell tennünk az illegális csatornákon, elsősorban az interneten kínált, és nagyrészt hamisított gyógyszerek forgalmazása ellen is.

Magyar szigor

A hamis rákgyógyszer megjelenése miatt a Buksza megkérdezte az egyik legnagyobb hazai vizsgálólaboratórium szakértőjét, hogy itthon mennyire kell tartanunk a hamis gyógyszerek forgalomba kerülésétől. Dr. Horgos József, a Wessling Hungary minőségbiztosító gyógyszerésze azt mondta, bár a Magyarországon a patikában kapható gyógyszereket a lehető legkomolyabban ellenőrzik, sőt talán nem is létezik a világon a hazainál szigorúbb szabályozás, hamis gyógyszerekkel azonban igenis gyakran találkozhatunk a legális ellátási láncon kívül, éppen ezért érdemes odafigyelni azok veszélyeire.

Már egy tabletta beszedése is komolyan károsíthatja az egészségünket, sőt akár halált is okozhat - fogalmazott Horgos József, és kiemelte, hogy a gyógyszeriparnak évente mintegy 150 milliárd dolláros kárt okoznak a hamisítók (Érdekes tény, hogy a ruhaneműkhöz vagy parfümökhöz hasonlóan a gyógyszerhamisítványok nagy része is Kínában készül, ráadásul megjelenésüket tekintve egyre profibb módon).

Forrás: Origo

A veszély tehát valós, hamis gyógyszerből rengeteg van forgalomban. Megnyugtató azonban, hogy Magyarországon a rendkívül szigorú gyógyszer-kereskedelmi szabályozásnak köszönhetően a gyártótól a patikáig zárt gyógyszerellátási lánc biztosított, így jelenleg nem fordulhat elő, hogy a patikákban hamisított gyógyszert árusítsanak. Más fejlett országokban azonban ez előfordulhat, mivel ott a gyártó-nagykereskedő-gyógyszertár-beteg láncolatba általában a nagykereskedőnél be tudnak szivárogni a hamis gyógyszerek egy más típusú, viszonylag nehezen kontrollálható kereskedelmi mátrixnak köszönhetően.

Abban tehát biztosak lehetünk, hogy a magyarországi gyógyszertárakban vásárolt orvosság eredeti, viszont számos más csatornán keresztül sajnos árusítanak gyógyszereket (internet, piac, stb.), ezeknek pedig jelentős része hamis. A lényeg: a patikában biztonsággal vásárolhatunk, az interneten nem. Ha esetleg mégis kétségei támadnának egy-egy gyógyszerrel kapcsolatban, ellenőrizze a gyógyszert ezen linken.

Ha tetszett a cikk, vagy a többi poszt, akkor ossza meg és szeresse a Bukszát a Facebookon ! Ha véleménye van a témáról, ne habozzon

Korábbi Buksza-posztok: 

Használjon virtuális postai értesítőt?

Ez nagyon fog hiáynozni a nyugdíjasoknak

Veszélyben az Ötöslottó trónja

Rengeteget veszítenek a magyar szerencsejátékosok

Lebuktatták a fogyókúragyilkost