Vendégposzt

Kíváncsiak voltunk, hogy vélekednek a mai egyetemisták a nyugdíj kérdéséről, hiszen alapvetően nagyon fontos kérdésről van szó, ami meghatározza életünk utolsó évtizedeit. A válaszok szerint a fiataloknál nem a nyugdíj a legfontosabb probléma. 

"Jössz nekem a nyugdíjjal, amikor még azt sem tudom mi van" - felelte a Buksza kérdésére egy közgázos egyetemista. Azt mondja, egyelőre annyit tud, hogy szórólapozásból, egyéb diákmunkákból egészíti ki a szülői apanázst, és reméli, lesz munkája. A nyugdíjra egyelőre nem gondol, szerinte még ha lesz is normális munkája, a nyugdíj lesz az utolsó, amire félretesz.

"Bőven lesz olyan tétel, ami fontosabb lesz a nyugdíjnál". Egy másik, szintén közgázos tanuló azt mondta, azért dolgozik, hogy pluszban nyelvet tanuljon, és külföldön helyezkedhessen el. "Ott majd lesz olyan fizetés meg konstrukció, amivel a kinti nyugdíjas évekre is spórolhatok" - fogalmazott. "Ha nem lesz külföldi meló, akkor itthon másra kell majd a pénzt. Lakás, ennivaló, gyerek és a többi. Szóval hagyjál már a nyugdíjjal" - összegzett.

Maga a nyugdíj is kérdéses?

A megkérdezett egyetemistáktól azt szerettük volna tudni, hogy számítanak-e nyugdíjra, egyáltalán foglalkoznak-e a nyugdíjazással vagy a „majd lesz valahogy” elv alapján költik a pénzük, amire éppen szükséges, vagy esetleg tesznek-e félre.

Az eredmény nagyjából az lett, amire számítottunk. A megélhetéshez elegendő nyugdíjra a megkérdezettek közül, senki nem számít, de nem egy válaszadónk magára a nyugdíjt is kétségesnek tartja. 

Külföld a megoldás?

Általános jelenség viszont a fent is említett külföldi munkahelybe – és ezáltal az élhető nyugdíjas évekbe – vetett bizalom. Szerintük az egyetem mellett pénzt félretenni gyakorlatilag lehetetlen, de mindenképpen bíztató tény, hogy akinek már van olyan szintű jövedelme, hogy tudjon kicsit spórolni, az igyekszik félretenni havi tíz-húszezer forintot.

Sokan látják a kiugrási lehetőséget a külföldi munkavégzésben, a félretett pénzük is valójában az erre való felkészülésre szánják: nyelvet tanulnak, (tovább)képzésekre járnak, sőt sokan igyekeznek külföldi ösztöndíjakat megkaparintani egyetemi éveik alatt, esetleg utazgatásra, lakásvételre gondolnak. (A külföldi munkáért járó nyugdíjról ebben a posztban olvashat bővebben.)

Gyerek, szülő, nagyszülő

Pedig ketyeg a „nyugdíjbomba”, az állam által biztosított nyugdíjból jelenlegi kilátások alapján lényegében mindenkinek alább kell adnia, azaz kevesebb elkölthető pénze lesz idős korában, ha nincs valami félretett összeg.

Jelenleg viszont a fiatalok helyzete annyival is nehezebb, hogy belekerülnek abba a komoly nehézségeket okozó csapdába is, hogy már szüleiket is támogatniuk kell – amellett, hogy a saját családjuk fenntartásáról is gondoskodniuk kell majd. A helyzet nem egyszerű, a kilátások sem túl bíztatóak, de ha időben elkezdenek ezzel foglalkozni, talán javíthatóak lesz az egyelőre igen kétségbeejtő kilátásaik.

Ha tetszett a cikk, vagy a többi poszt, akkor ossza meg és szeresse a Bukszát a Facebookon ! Ha véleménye van a témáról, ne habozzon  

Buksza-posztok az elmúlt napokból:

Hol adják a legtöbb nyugdíjat? 

Hitelmatek: ki mennyi kaphat jövőre?

Nyugdíj: mínusz 70 ezer

Átírhatják a személyi igazolványról szóló szabályt

Fogamzásgátlókat vontak ki a forgalomból

Álarcos mérgek bujkálhatnak az ételeinkben