A nem használt bankszámlákon kis lépésekben, de fokozatosan növekedhet az adósság. Ezt azonban el lehet tüntetni, akár ingyenesen. 

Sokaknak lehet korábbról maradt, jelenleg nem használt bankszámlája, például az egyetemi évekből, korábbi munkahelyről, amelyeket lustaságból nem szüntetett meg a számlatulajdonos.

Forrás: Origo

Ezeken a számlákon nem történnek tranzakciók, vagyis döglöttek (inaktívak), ugyanakkor a számlavezetési díjat szépen ráterheli a bank, így hónapok, évek alatt több ezer forintos tartozás gyűlhet össze.

A bankok ezt persze figyelik, és sokszor levélben jelzik, hogy mennyi a tartozás, és jelzik, hogy tessék befizetni a kérdéses összeget. Ebben az esetben viszont ajánlott egy kört futni a fizetés előtt.

Levélben, e-mailen, telefonon vagy akár személyesen érdemes megkérni a bankot, tekintsen el a tartozás behajtásától, mondván nem használtuk a számlát, csak egyszerűen nem törődtünk vele. A Bukszának is volt ilyen számlája, és az ismerősök körében is többek rendelkeztek döglött számlával - az adott bank a levéváltások után elengedte a tartozást valamennyi esetben. 

Fontos hangsúlyozni, hogy nem érdemes keménykedni, mert jogilag a banknál van a labda, azaz nem köteles elengedni a tartozást, sőt, be is hajthatja azt, de a Buksza által ismert példák alapján engedékenyek szoktak lenni.

Lehetséges egy másik megoldás: érdemes megvizsgálni, a döglött számlát kezelő banknál vannak-e olyan számlakonstrukciók, amelyek esetleg jobb feltételeket biztosítanak, mint a jelenlegi, rendszeresen használt számlánk. Ha igen, akkor az utóbbit meg kell szüntetni és az inaktívat használni.

A bemutatott recept csak egy lehetőség, nem jelen garanciát arra, hogy a bankkal valóban ingyenesen rendezhető az ügy, ám egy próbát mindenképp megér.  

Íme a levél szövege, amely már többször sikerrel járt:

"Tisztelt Bank! Megkaptam levelüket, amelyben közölték, XXXX forint mínuszban (tartozás) van a számlám. A tartozást nem vitatom, de évek óta nem használtam a számlát, nem hajtottam végre tranzakciót, ebből adódóan kvázi inaktív; ezért kérem engedjék el a tartozást. Köszönettel: XY"

Ha esetleg nem járunk szerencsével, akkor ki kell fizetni a tartozást és megszabadulni a felesleges számlától, amely teljesen feleslegesen viszi a pénzt. 

Ha tetszett a cikk, vagy a többi poszt, akkor szeresse a Bukszát a Facebookon! Ha véleménye van a témáról, ne habozzon!