Kódok, lumenek, wattok, ledek, kompaktok és hagyományosok. Bár méregdrágák a ledesek első látásra, mégis megéri lecserélni az otthoni izzókészletet. Az első év a megtérülésé, utána minden fillér nyereség. 

Bár a hagyományos izzók sokat fogyasztanak, ráadásul az uniós szabályok szerint a jövőben kivezetik őket a piacról, még mindig a legnépszerűbb izzóknak számítanak.

Az Óbudai Egyetem - 200 háztartás bevonásával elvégzett - felmérése szerint a magyar háztartások 48 százalékban hagyományos izzókat, 30 százalékban kompakt fénycsöveket, 19 százalékban halogén égőket, és mindössze 3 százalékban használnak ledes égőket. Bár utóbbiak fogyasztás szempontjából verhetetlenek, azonban nagyon drágák, ezért ilyen alacsony a piaci részesedésük.


Forrás: Origo 

A drágaság azonban csak első látásra igaz. Az Óbudai Egyetem kísérletben vetett össze egy 60 wattos hagyományos izzót, egy megegyező fényáramot produkáló kompakt és ledes égőt, és utóbbi utcahosszal megnyerte a fogyasztási versenyt.

A Buksza az Óbudai Egyetem mérése és saját kalkulációi alapján a forintban mért fogyasztás alapján hasonlította össze a különböző égőket. Ha egy lakásban 20 hagyományos vagy kompakt izzót használnak, akkor a ledes izzók árelőnye egy év alatt a kompaktokhoz képest 7,7 ezer forint, a hagyományosokhoz képest pedig 19 ezer forint. (A pontos adatok az infografikán láthatóak. Az egeret az oszlopokra irányítva megjelennek az információk.) 

Természetesen számításba kell venni a cserére fordított összeget. A cikkben szereplő 7-10 wattos ledes izzók 2 ezer forintért beszerezhetőek, tehát a Buksza kalkulációi szerint a hagyományos égők cseréje egy év alatt megtérül, onnantól pedig minden egyes fillér nyereség. A kompaktok cseréjénél közel 3 évre nő a megtérülési idő, de még így is megéri. (Fontos, hogy minőségi, inkább márkás terméket vásároljunk, amelyekre esetleg garanciát is vállalnak, mert a noname gyártmányú izzókkal befürödhetünk.) 

A megtérülésnél elvileg számításba kell venni az izzók élettartamát, ezt a Buksza nem számszerűsítette, mivel a ledes izzók élettartama mind a kompaktokénál, mind a hagyományosokénál jóval nagyobb. Akinek a teljes cserére nincs elég pénze, fokozatosan cserélgetheti le az otthoni izzókat. Első körben a hagyományos izzóktól kell megválni, és a számítások alapján ledes izzókra érdemes váltani. 

Bővebben az égőkről

Dr. Borsányi József fényforrás szakmérnök, nyugalmazott egyetemi docens cikkében a különböző izzók élettartamáról a következőket írja: "A normál izzólámpa átlagos élettartama 1000 óra, ami azt jelenti, hogy a lámpák nagy többsége 1000 üzemóra körül ég ki".

A ledes vagy akár a kompakt égők kritizálói legtöbbször a korszerűbb izzók nem adnak olyan fényt, mint a hagyományos égők. Ez kétségtelen. Dr. Borsányi János, fényforrás szakmérnök, nyugalmazott egyetemi docens az izzókról szóló cikkében kifejti: "a mai napig nem létezik olyan mesterséges fényforrás, amelyik ezt tökéletesen utánozni tudná, a legjobbak is csak megközelítik. Sem a kompakt, sem a hagyományos, de még a ledes, Xxenon, stb. fényforrások nem képesek az évmilliók alatt kifejlődött szem igényeinek megfelelő világításra. A hagyományos és a halogén izzók produkálják a legjobb hasonlóságot. És itt ne csak a spektrum szélességét vegyük figyelembe, hanem az összetételét, minőségét, folyamatosságát is és azt, hogy a mesterséges megvilágításnál mennyire van a szem igénybe véve, erőltetve."

A szakember szerint a halogén izzólámpa égők élettartama 4-5 ezer óra lehet, a kompaktoké 3-20 ezer óra. A ledes izzókról azt írja, hogy sok merész állítás olvasható az élettartamukról, valójában – a működtető elektronikát is beleértve – az élettartamuk maximum 50 ezer óra. Borsányi szerint a ledes izzók kétségkívül a jövő egyik fényforrásai; a gyorsütemű fejlesztéseknek köszönhetően fénytechnikai és gazdaságossági tulajdonságaik egyre jobbak, de tekintettel a magas beszerzési árukra, a modulszerű alkalmazásukra és a ledes lámpatestpiac jelenlegi szegényességére egyelőre nem számolhatunk tömeges elterjedésükkel.

Jó tanácsok - a ledesekre is figyelni kell

Az izzóvásárláshoz körültekintően kell eljárni. Fel kell mérni, pontosan milyen teljesítményű égőre van szükség, valamint azt, hogy milyen foglalatba (pl.: E27, E14, GU10 stb.) kell az izzó - tanácsolja a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság.

Arra, hogy pontosan milyen ledes izzóra van szükség, az a meglévő izzó teljesítménye alapján dönthetjük el. Mivel a ledes izzók fényereje más, mint a hagyopmányosoké, ezért a fényáram alapján lehet választani. Egy 25 wattos izzó 230 lument, egy 60 wattos 710 lument, és a leggyakrabban használt "százas" izzó 1380 lument ad le. Tehát vásárláskor a hagyományos izzó helyettesítésére keressük a megfelelő lumennel rendelkező ledes izzót. 

Az NFH szerint arról is döntenünk kell, hogy milyen legyen a LED által kibocsátott fény színe. Azokban a helyiségekben ahol pihenünk, ott meleg fehér színt adó LED-et javasolt választani, ahol dolgozunk, ott hidegebb színű legyen a fényforrás. A fény színhőmérsékletét Kelvin-fokokban adják meg. Minél alacsonyabbak a hőmérsékleti adatok a fény annál melegebb, a tűzhöz hasonló, sárgás fényű.

Bár a ledes égők sokkal kevesebbet fogyasztanak, ezeknél is érdemes figyelni a takarékosságra.Rendszeresen tisztítsuk a lámpatestet, a por 50 százalékkal csökkentheti az izzó vagy fénycső hatékonyságát. Érdemes olyan lámpaburát válasszunk, amelynek belső felülete tükröző bevonatú. A többkarú csillároktól is érdemes megszabadulni, mert egy 100 wattos izzó 50 százalékkal több fényt ad, mint 4 darab 25 wattos izzó, pedig a teljesítmény ugyanaz.

Ha tetszett a cikk, vagy a többi poszt, akkor ossza meg és szeresse a Bukszát a Facebookon ! Ha véleménye van a témáról, ne habozzon  

Korábbi Buksza-posztok: 

Melyik a világ legeredményesebb filmje?